Blog

img

Cilt Bakımı

Sağlıklı Bir Cilt İçin Cilt Bakımı

Vücudumuzun en büyük organı olan cildimizin, her zaman pürüzsüz, ışıl ışıl ve sağlıklı olması herkesin arzusudur. Yüzyıllardır farklı yaş gruplarındaki kadın ve erkeklerin, çeşitli yöntemler ve ürünler ile ciltlerine yatırım yapmaları, bu arzunun aslında en somut kanıtıdır.

Tüm estetik kaygıları bir kenara bırakırsak, aslında cildimize yaptığımız tüm yatırımların, cilt sağlığımız için oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bakımsız bir cildin, aslında doğal olarak güzel bir kişiyi bile kötü bir görüntüye sahip olmasına, sağlıksız, solgun bir şekilde görünmesine neden olur. Bu sebeple son zamanlarda kadın veya erkek fark etmeksizin, herkesin cilt bakımına oldukça önem verdiğini ve bununla birlikte de cilt sağlıklarını koruduklarını görebiliriz.

Fakat cilt sağlığımız için piyasada mevcut olan kozmetik ürünlerle, cildimize belli bir noktadan sonra gereken bakımı sağlayamayız. Bunun sebebi, çevresel ve kimyasal faktörlerdir diyebiliriz. Güneş ışınlarından tutun da makyaj kalıntılarının cildimizden tam olarak derinlemesine temizlenememesinden kaynaklı tüm bu etkenler, cildin yağ ve nem dengesinin bozulmasına sebep olur. Cilt sağlığı için oldukça önemli olan bu dengenin bozulmasıyla da sivilce, akne, siyah nokta, cilt lekeleri gibi istenmeyen sorunlara davetiye çıkarılmış olur. Bu noktada, cilt sağlığımız için kesinlikle profesyonel bir yardım almalıyız. Bu profesyonel yardımda, yaşanılan cilt problemlerine, cildin ihtiyacına yönelik yapılan cilt bakımıyla kısa sürede etkili sonuçlar alabiliriz.

Cilt bakımı, ciltte var olan problemlere, özel ürünler ve yöntemlerle cilt sağlığını geri kazandırmaya ve korumaya yönelik profesyonel bir işlemdir. Sağlıklı bir cilt istiyorsak, ilk önce ciltte var olan sorunların cilt bakımı ile giderilmesi gerekmektedir.

Peki bu bakımdaki aşamalar tam olarak nelerdir?

Cilt bakımı için danışan önce uzman estetisyen tarafından değerlendirilir ve cilt analizi yapılır. Cilt analizi sonrası uygulanacak bakım ve protokol belirlenir. Oluşturulan bu protokol, kişiden kişiye farklılıklar gösterebilmektedir.

Bakımın uygulama aşamasında, öncelikle danışanın cildi güzelce temizlenir. Temizlendikten sonra makyaj artıkları ve kirden arındırılmış cilt tonikle temizlenir. Tonik sonrası cildin ihtiyacına göre enzimatik peelingler uygulanır ve bu kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Peeling ile yüzeydeki ölü tabakalar, hücreler ciltten güzelce arındırılır. Peeling sonrası cilt tekrar temizlenir ve ardından toniklenir. Daha sonra buhar verilerek cildin gözeneklerinin açılması sağlanır. Bu uygulama ile cilt yüzeyinde bulunan siyah noktaların, beyaz yağ butoncuklarının detaylı olarak temizlenmesi sağlanır.

Buhar sonrası detaylı temizliği yapılan cilt tekrardan temizlenip, toniklenir ve arkasından cildin ihtiyaç duyduğu serum ve besleyici vitamin kokteylleri cilde uygulanır. Uygulanan serum ve vitaminler, el dairesel hareketleri ile veya radyo frekans aletleriyle serumların cildin daha derin tabakalarına güzelce nüfuz etmesi sağlanır.

Bu serumun üzerine cildin ihtiyaç duyduğu ve cildin yapısına göre uygun olan özel maskeler uygulanır. Bu aşamada cildin dinlenmesi, sakinleşmesi sağlanır. Maske sonrası, cilde sürülen serum ve kremler masajla cilde uygulanır. Böylelikle cildin hem lenfatik drenajı arttırılmış olur hem de uygulanan serum ve vitaminlerin, derinin olabildiğine alt tabakalarına nüfuz etmesi sağlanır. Ve de cilt detaylı olarak temizlenmiş olur.

Son olarak cilt sağlımız için en önemli aşama olan güneş kreminin cilde uygulanmasıyla, cilt bakımı sonlandırılmış olur.

Peki düzenli yapılan cilt bakımlarının bizlere faydaları nelerdir?

Periyodik olarak ayda 1 veya 2 ayda bir olarak yapılan bu cilt bakımları ile cildin derin temizliği sağlanmış olur. Çünkü günlük yaptığımız bakımlarda, cildimiz belirli bir seviyeye kadar temizlenebilirken, ayrıntılı cilt bakımlarında cilt daha derin tabakalara kadar temizlenir.

Uygulanan vitamin ve serumların sadece cildin üst tabakasına değil, daha derin tabakalara nüfuz etmesi sağlanmış olur. Gözenek sıkılaşması, kolajen sentezi, cilde elastikiyetinin yeniden kazandırılması da cilt bakımının önemli faydalarındandır.

Cilde buhar verilerek, gözeneklerin siyah nokta ve komedonlardan temizlenmesiyle de cildin sebum dengesinin sağlanması sebebiyle sivilce, akne problemlerinin önüne de geçilir.

Kadın ya da erkek fark etmeksizin düzenli yapılan cilt bakımlarıyla, cilt sağlığı olumlu yönde gelişme göstermiş olur. Cilt bakımı rutin olarak herkesin yaptırabileceği bir işlem olup, kaliteli ve güvenilir bir merkezde, profesyonel ürünlerle yapılması oldukça önemlidir.

Cilt bakımından sonra ise, uzman estetisyeninizin size evde kullanmak üzere önereceği ev devam ürünleriniz ile cilt sağlığınızı korumaya devam etmelisiniz. Unutmayın ki, sağlıklı bir görüntüye sahip cilt, ruhunuzda da pozitif etkiler oluşturacaktır.

Abone Olun

Haber Bülteni

Kampanyalardan ve indirimlerden anında haberdar olun